Leevenevad siseveekogude jääl liikumise piirangud Tallinnas ja Harjumaal

Viimaste nädalate külmakraadid on Harjumaa ning Tallinna siseveekogudele kasvatanud piisava paksusega jääkaane ning alates 7. veebruarist on jäälemineku keeld maha võetud kõikidelt Harju maakonnas asuvatelt siseveekogudelt.

Päästeamet mõõdab siseveekogude jää paksust vastavalt ilmastikuoludele ning mõõtmise tulemusi saab vaadata pidevalt täienevalt kaardilt, mis asub veeohutus.ee/talv/jaaolud-eestis

Põhja päästekeskuse ennetuspartneri Anastassia Tulskaja sõnul tuleb jääle minnes alati meeles pidada ohutust. „Jääle minnes peab kindlasti veenduma, et see on piisavalt paks ja suudab inimest kanda. Jääkaart aitab sellele küll kaasa, kuid peab arvestama, et jääkaardil olevad andmed on informatiivsed ja igapäevaselt muutuv temperatuur võib reaalset olukorda kiiresti muuta,“ sõnab ta ning lisab, et jääle minnes peavad ohutusvahendid kaasas olema ka juhul, kui jää paksus on vähemalt 10 cm. „Ühe veekogu piires võivad jääolud tugevalt varieeruda. Mida kiirevoolulisem on veekogu, seda ebaühtlasem on jää,“ ütleb Tulskaja.

Läbi jää vajudes peab inimene arvestama, et jääaluse vee temperatuur on kõigest paar kraadi üle nulli. Nii külmas vees peab täiskasvanud inimene vastu maksimaalselt 10 minutit, laps kaotab sellise temperatuuriga vees teadvuse veelgi varem. Kõige ohutum on, kui lapsed käivad uisutamas ametlikel ja turvalistel liuväljadel ning veekogude jääle omapäi ei lähe.

Päästeamet kutsub kõiki inimesi üles ettevaatlikkusele ja tähelepanelikkusele veekogude ääres viibimisel. Jää võib pärast pikka ootust eelkõige lastes elevust ja uudishimu tekitada, seega palume lapsevanematel oma järelkasvule põhjalikult üle rääkida hapra jääga seonduvad riskid ning hoida lastel silm peal.

Kui märkate hädalist või vajate ise abi, siis tuleb esimesel võimalusel helistada hädaabi numbril 112.

Jääle minemise ohutusreeglid:

• Kui jääl viibides ilmnevad ohumärgid – jää pragisemine või vajumine, tuleb viivitamatult keharaskus laiali jagada ning lahkuda. Selleks heida kohe käpukile ja mine kiiresti tuldud teed tagasi.
• Kui aga jää pragisedes ette ei hoiata ja juhtud läbi vajuma, tuleb peatada sügavamale vette vajumine. Kukkumise ajal lükka käed laiali ja kalluta ennast tahapoole. Nii takistad enda üleni vee alla vajumist.
• Mida kiiremini jääaugust välja saad, seda parem, sest külmas vees muutub inimene kiiresti teovõimetuks. Jääaugust välja saamisel on suureks abiks jäänaasklid. Jääle vinna ennast sinnapoole, kust tulid.
• Jääle pääsenuna rulli ennast või rooma jääaugust eemale. Kaugemal võid püsti tõusta, et lahkuda jäält tuldud teed pidi kindlale maale ja võimalikult soojadesse oludesse.