Torm näitab vaibumise märke, kuid pikemaks elektrikatkestuseks tuleb koju varuda süüa ja joogivett

Nädalavahetuse kestnud torm näitab vaibumise märke, kuid endiselt tuleb olla liikluses ettevaatlik ning varuda koju pikema elektrikatkestuse tarbeks süüa ja juua.

Nädalavahetuse torm on hetkeseisuga toonud päästjatele kokku ligi 1600 väljakutset, millest täna on reageeritud 390le. Vabariigi vastutava Meelis Mesi sõnul on küll päästjate väljakutsed vähenemas, kuid kõikide elektrikatkestuste likvideerimine võib veel aega võtta. „Selleks, et elektrikatkestused hästi üle elada, soovitame varuda koju kindlasti perele toitu ja joogivett ning ka toiduvalmistamiseks vajalikud seadmed, näiteks matkapliidi. Valgusallikatest tuleks eelistada pigem patareitoitel taskulampi, kui küünlaid. Kui aga siiski kasutad elektrikatkestuse ajal lahtist tuld, tuleb järgida kõiki tuleohutusnõudeid,“ ütles Mesi.

Kuna Ilmateenistuse andmetel on täna öösel ja varahommikul oodata kohati ka miinuskraade, siis tuleks olla teedel eriti tähelepanelik, sest lisaks tuulemurrule võivad teed olla kohati ka libedad. „Palume varuda kindlasti homme hommikul enne tööle ja kooli sõitmist kannatust ning sõita maanteedel rahulikult, ilma kiirustamata. Teedel võib olla endiselt puuoksi või ka veel koristamata puid ning ohtlikkust lisavad ka kerged miinuskraadid. Olgem siis ettevaatlikud ja nii jõuame kõik tervena tööle ja kooli,“ ütles Mesi.

Mõned näpunäited elektrikatkestuse paremaks üleelamiseks:

  • Varuge koju perele joogivett, ravimeid ja toitu vähemalt seitsmeks päevaks.
  • Kodus võiks olla patareitoitel raadio ja varupatareid mitmeks tühjenemiskorraks. Samuti sobib päiksepatarei või dünamoga raadio.
  • Auto kütusepaak hoia alati vähemalt pooltäis. Tee selgeks, millistest autonoomsetest tanklatest saab elektrikatkestuse korral kütust.
  • Kasuta alternatiivseid elektriallikaid (elektrigeneraator, akud, patareid jm) säästlikult ja vaid vältimatu vajaduse korral. Nii pikendad nende tööaega Ava külmkappi ja sügavkülmikut võimalikult harva. Nii püsib seal jahe temperatuur kauem ja toiduained säilivad paremini.
  • Kui sa ei saa elektrikatkestuse korral kodus ohutult ja iseseisvalt hakkama, mine lähedaste juurde või palu abi kohalikult omavalitsuselt.
  • Kui mobiiliside on katkenud või häiritud, siis telefonile 112 on võimalik helistada, lülitades telefon korraks välja ning sisselülitamisel saab teha telefonikõne enne SIM-kaardi aktiveerimist. Selleks, et päästekorraldaja saaks levi olemasolul teile vajaduse korral tagasi helistada, peab olema SIM-kaart uuesti aktiveeritud.

Täpsemate käitumisjuhistega tutvu veebileheküljel Olevalmis.ee ning ilmastiku jälgimiseks vaata Ilmateenistuse veebilehekülge. Turvalisemaks liiklemiseks jälgige veebilehekülge Tarktee.ee.