Torm on päästjatele toonud rohkem kui 200 väljakutset

Päästjad said eilsega üle Eesti (08.00 – 23.00) rohkem kui 200 tormiväljakutset ning eesolev öö tõotab tulla tegus. Lõviosa väljakutsetest on seotud teedele või elektriliinidele langenud puude eemaldamisega. Keskkonnaagentuuri ilmaprognoosi kohaselt haarab tugev torm kogu Eestit, saartel ja läänerannikul on puhanguti tuule kiirus kuni 32 meetrit sekundis. Hooti sajab lörtsi ja vihma ning teedel suureneb libeduseoht. Elektrita on jäänud rohkem kui 15 tuhat majapidamist.

Enim väljakutseid on laekunud Lääne regioonist (99). Lõunas on käidud tormikahjusid likvideerimas 54 korral, Põhjas 49 ning Idas 15 korral. Enamasti on tegemist sõiduteedele või elektriliinidele kukkunud puude eemaldamisega. Samuti on korduvalt käidud teelt eemaldamas tuulega ümber langenud tellinguid ning ümber puhutud liiklusmärke.

Ilmaprognoosi sõnul püsib maru ka öösel, kuid vaibumist on oodata hommiku poole. Päästeameti vastutav Toomas Kääparin paneb inimestele südamele, et võimalusel tasuks liiklemist vältida. „Palume inimestel püsida kodus ja mitte teedele liikuma minna. Kui on tõepoolest hädavajalik liigelda, siis tasub olla ettevaatlik, kuna teedele võivad olla langenud puud,“ tuletab päästeameti vastutav meelde.

Selleks, et tormist põhjustatud ebamugavused oleksid võimalikult väiksed, soovitab päästeamet elanikel tormi ajal:

  • Püsida siseruumides
  • Vältida autosõitu. Kui sõit on vältimatu, valida sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega
  • Hoida eemale maha langenud elektriliinidest ning teavitada neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343
  • Võimalusel vältida ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja suitsu tuppa puhuda
  • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

Juhul kui elekter peaks katkema, siis:

  • Teavita sellest ka elektriettevõtteid
  • Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid
  • Jälgi infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks.