Tormituuled kestavad, Päästeamet palub inimestel kodudes püsida

Päästjatel on alates eile õhtust tulnud üle 600 korra sõita likvideerima tormituultest tingitud ohte. Riigi Ilmateenistuse prognoosi järgi haarab tugev torm kogu Eestit, puhanguti on tuule kiirus kuni 33 meetrit sekundis. Tormituul ja kõrged lained häirivad praami- ja laevaliiklust, merevee tase on tavapärasest kõrgem, kuid ohtlikult tõusnud ei ole. Elektrita on jäänud üle 39 tuhande majapidamise.

Kõige rohkem sündmusi on siiani olnud Lääne regioonis (220) ning Põhja regioonis (190). Lõuna regioonis on registreeritud siiani 113 sündmust ning Ida regioonis 89. Enamasti on tegemist sõiduteedele või elektriliinidele kukkunud puudega. Vabariigi vastutava Meelis Mesi hinnangul ei ole nii pikaajalist ja tervet Eestit hõlmanud tormituult mitmekümne aasta jooksul ette tulnud. „Hetkel on kõik Põhja regiooni päästeressurss hõivatud tormikahjude likvideerimisega ning seetõttu võib teistele sündmustele reageerimise aeg veidi pikeneda, kuid abita ei jää keegi,“ kinnitas Mesi.

Tormituulte vaibumist täna õhtuks veel näha ei ole. Keskkonnaagentuuri ilmateenistus prognoosib ka täna ööseks tugevaid tuuli. „Palume inimestel püsida kodus ja mitte teedele liikuma minna. Kui on tõepoolest hädavajalik liigelda, siis tasub olla ettevaatlik, kuna teedele võivad olla langenud puud,“ paneb vabariigi vastutav inimestele südamele.

Selleks, et tormist põhjustatud ebamugavused oleksid võimalikult väiksed, soovitab Päästeamet elanikel tormi ajal:

  • Püsida siseruumides
  • Vältida autosõitu. Kui sõit on vältimatu, valida sobiv sõidukiirus ning arvesta teele langeda võivate puude või muude takistustega
  • Hoida eemale maha langenud elektriliinidest ning teavitada neist Elektrilevi rikketelefoni numbril 1343
  • Võimalusel vältida ahju kütmist – korsten võib tugeva tuule tõttu tagurpidi käima hakata ja suitsu tuppa puhuda
  • Inimvigastuste ja otsest ohtu põhjustavate purustuste korral helista hädaabinumbril 112.

Juhul kui elekter peaks katkema, siis:

  • Teavita sellest ka elektriettevõtteid
  • Elektrikatkestuse korral kasuta valgusallikana pigem patareidel töötavat taskulampi, mitte küünlaid
  • Jälgi infokanaleid täiendavate prognooside ja käitumisjuhiste saamiseks: abiks on patareidega raadio või autoraadio.