Tule Arvamusfestivalile Päästeameti kriisiks valmistumise töötuppa!

Kas riik peab suutma kõiki päästa või peaks ka iga inimene ise kriisideks valmistuma?

Kutsume kõiki kaasa mõtlema elanikkonnakaitse olulisematel teemadel tänavusel Arvamusfestivalil. Leiad meid Festivaliklubi alalt reedel, 12. augustil algusega kell 16 arutlemas ning reedel ja laupäeval kell 13-19 Päästeameti kriisiks valmistumise töötoast.

Mis on igaühe roll kriisis?

Eesti inimeste tahe aidata on imetlusväärne. Teisalt näeme, et vaid 15% Eesti elanikest on ise valmistunud kriisiolukordadeks. Me teame ka, et on 15-30% inimesi, kes ei ole võimelised kriisides iseseivalt hakkama saama. Meil on suur hulk kasutamata potentsiaali inimeste näol, kes saaksid olla paremini valmis ja kes oleksid võimelised ka teisi abistama. Oleme riigi ja rahvana tugevamad, kui meil on vähem abivajajaid ja rohkem abistajaid erinevates kriisides. See omakorda tähendab aga, et igal ühel on kriisis või sõjas oma roll.

Meil on juba olemas vabatahtlikud päästjad, abipolitseinikud, 1247 vabatahtlikud, kaitseliitlased. Samas teame, et kriisides on tegevusi veelgi, kus on vaja abikäsi. Kommunikatsiooni ja infotehnoloogia, sotsiaalhoolekande, hariduse ja lastehoiu ning meditsiini kõrval vajavad tuge ka paljud teised valdkonnad. Ukraina sõjas näeme, kuidas noored on kaasatud droonilennutajatena ja -tõrjes, meemitootjate ja youtuberitena infosõjas. Vanemad inimesed toetavad tagalat mitmesugusel viisil, näiteks valmistavad kamuflaaživõrke ja osalevad informatsiooni edastamises. Treenerid ja spordisaalide omanikud on kaasatud varjumise korraldamisse jne. 

Mida rohkem saame kriisi ajal iseseisvalt hakkama, seda vähem on abivajajaid.

Vestlust juhib elanikkonnakaitse entusiast Rasmus Kagge. Paneelis osalevad: asekantsler Viola Murd, president Kersti Kaljulaid, Starship Technologies asutaja ja tehnoloogiadirektor Ahti Heinla ning päästevaldkonna vabatahtlik Toomas Roolaid.

Kas tead, milline on Sinu kriisipersoona?

Tule Päästeameti töötuppa ja saad vastused ka kõige hirmutavamatele küsimustele. Naiskodukaitse abiga antakse inimestele võimalus just ise käed külge panna, lahendada saab erinevaid mängulisi situatsioone ja valmistada end paremini ette just iseseisvaks hakkamasaamiseks. Palju häid nippe ja nõu ekspertidelt. Rohkem infot leiad kriisitöötoa kohta Facebookist.

Pealegi saab arvamiste eest võimaluse võita endale seitsmeks päevaks toiduvarupakke ja see on väärt kingitus igaühele.

Tasub tulla, tasub arvata!

Teele Seire
kommunikatsiooninõunik
Siseministeerium