Üle Eesti liikuv lumetorm Birgit tekitab saartel uusi elektri- ja mobiilside katkestusi

Nädalavahetusel alanud üle Eesti liikuv lumetorm Birgit on jätnud tuhanded Saare- ja Hiiumaa elanikud elektrita ning tugevalt on häiritud mobiilside. Tihe lumesadu on muutnud teeolud keeruliseks üle kogu Eesti. Päästeamet on kokku kutsunud nii Lääne-Eesti regionaalse kriisikomisjoni kui ka kriisistaabi.

Hetkel on Saaremaal ligi 6000 majapidamist elektrita, Hiiumaal on pimedas üle 1000 majapidamise. Päästeamet saatis Saaremaale lisaks kolm generaatorit, et tagada hooldekodude elektrivarustus ja inimestele telefonide laadimise võimalus Hetkeseisuga on laadimispunktid Mustjala külas aadressil Põlde tn 3 ja Kärla alevikus Pargi tn 3 (alates kella 17), esimesel võimalusel avatakse laadimispunkt ka Lümandas. Kuressaare Veevärk tagab ajutiselt ühisveevärgi toimimise Kärla, Sõmera, Mustjala ja Kaali-Kõljala piirkonnas, et inimestel oleks võimalik veevarusid täiendada.

Lääne päästekeskuse staabi juhi Vaiko Vatsfeldi sõnul on kogu Lääne regioonis valmisolek kõrge, lisaks tavapärasele ressursile on ka valmisolekusse viidud ka täiendavad meeskonnad, et vajadusel reageerida tormist tulenevatele väljakutsetele. „Päästjad aitavad teele langenud puid eemaldada ning aitavad hätta sattunud inimesi, lisaks abistame oma tehnikaga Elektrilevi brigaade rikete otsimisel. Oleme valmis pakkuma kõrgendatud läbivusega tehnikat, et aidata likvideerida kõikvõimalikke liiklustakistusi. Päästeamet hoiab ühendust omavalitsustega, et oluliste teenuste katkemisel oleks võimalik kohe reageerida.“

Keeruliste ilmaolude ja elektrikatkestuste tõttu on Saaremaa maapiirkondade koolid ning lasteaiad teisipäeval, 13. detsembril suletud. Kriisiabiinfot edastatakse lisaks valla kanalitele ka Raadio Kadis, mida saab kuulata sagedusel 90,5 MHz (98,6 MHz Ida-Saaremaal). Uudiseid edastatakse kohalikus raadios üldjuhul igal täistunnil. Vallaelanikud saavad küsimuste ja murede korral pöörduda telefoni teel oma piirkonna teenuskeskuse juhataja poole. Kontaktid leiab www.saaremaavald.ee/et/kontakt#Teenuskeskused.

Hiiumaal on tugeva lumesaju ja halbade teeolude tõttu raskendatud pääste- ja kiirabiautode jõudmine abivajajateni, seega lisajõuna on kaasatud Kaitseliidu kiirabiauto.

Kõpu koolimaja juurde on loodud telefonide laadimise punkt, mis on avatud 10.00-17.00. Hiiumaal Kärdla spordihoone hostelis on avatud evakuatsioonikoht, kus saab võimaluse korral ööbida, pesta, hoones on ka kööginurk. Abivajaduse korral palub vallavalitsus ühendust võtta oma osavalla vanemaga. Osavalla vanemate kontaktid leiab Hiiumaa valla kodulehelt vald.hiiumaa.ee/teenistujad.

Keeruliste ilmaolude ja elektrikatkestuste tõttu on kõik Hiiumaa koolid ning paljud lasteaiad homme, 13. detsembril suletud. Osades lasteaedades on avatud valverühmad, millest vanemaid on juba teavitatud.

Hiiu- ja Lääne päästepiirkonna juhataja Hannes Aasma soovitab tungivalt liiklusesse mitte minna, sest teed muutuvad tugeva lumesaju tõttu kiiresti läbimatuks ning paranemist ei ole loota ka homme hommikuks, seega võimaluse korral palume jääda koju.

Ilmaprognoos lubab Lääne-, Hiiu- ja Saaremaale jätkuvalt tugevat tuult ja lumesadu, seega tuleb olla valmis pikaajalisteks elektrikatkestusteks. Juhul, kui on vajadus kutsuda kiiret abi, saab helistada numbrile 112 ilma SIM-kaardita või võimaluse korral helistada lauatelefonilt.

Tuletame inimestele meelde:

  • Püsige kodus, vältige liiklusesse minekut!
  • Kodus olles kasutage akusid säästlikult.
  • Õues liikudes pange end soojalt riidesse, suure tuulega läheb lõikavalt külmaks
  • Pidage meeles lähedasi, kes võivad abi vajada!
  • Ärge unustage ka oma loomade eest hoolitseda!
  • Elektrikatkestustest ja ohtudest saab anda märku rakenduse MARU kaudu.
  • Käitumisjuhiseid elektrivarustuse katkemise korral leiab olevalmis.ee kodulehelt. Ilmateadet ning hoiatusi näeb ilmateenistuse kodulehelt.