Ukraina õppetunnid näitavad, millele peame elanikkonnakaitses keskenduma

Päästeameti ja Päästeliidu delegatsioon külastas nädala jooksul Ukrainat, et tutvuda õppetundidega, mida on riik Venemaa föderatsiooni agressioonile vastu astudes elanikkonnakaitse, demineerimise ning päästetöö valdkonnas omandanud.

„Tragöödia, mida Ukraina iga päev üle peab elama, on neile andnud hindamatud õppetunnid, mida meil tuleb elanike kaitsmisel tõsiselt arvesse võtta,“ ütles päästeameti peadirektori asetäitja Martin Lambing.Tema sõnul näitab Ukraina kogemus, et õhurünnakute ajal on kõige olulisem, et inimesed teaksid, mida rünnaku korral teha, varjuksid ja otsiksid infot. „Inimeste valvsus kaob ja nad on rünnakute ajal sageli välitingimustes, kus pole mingit kaitset lööklaine ja kildude eest. Selleks on tähtis ohuteavitust võtta tõsiselt ja liikuda kohta, mis pakuks kaitset. Varjumiskohad on levinud, aga väga erineva tasemega. Lihtsamad varjumiskohaks kohandatud ruumid on olemas nii elamutes, koolides, haiglates kui ka hotellides. Sarnaselt Eesti plaanidele on Ukraina kehtestanud nõuded uutele majadele ja olemasolevatele keldritele.”

“Ohuteavitus on Ukrainas korraldatud süsteemse ja tervikliku lahendusena, mis toimib omavahelises koosmõjus - sireenid, sõnumid, sotsiaalmeedia. Saime palju näpunäiteid, kuidas ehitada teavitussüsteem üles nii, et see toimiks nii rahu ajal kui ka sõja korral. Tähtis on, et inimesed teaksid varjuda ja oskaksid seejärel otsida sündmuse kohta õiget infot,” sõnas Lambing.

Sõjaolukorras peavad päästeasutused tööd jätkama ja seda isegi olukorras, kus samal ajal toimub vaenlase rünnak. “Päästjatel ja demineerijatel peab olema kvaliteetne isikukaitsevarustus ning nad peavad olema treenitud käituma viisil, mis hoiab nii nende enda kui ka päästetavate elusid. See nõuab väga palju ettevalmistust ja planeerimist, mida peame tegema juba täna. Esmatähtis on meie inimeste turvalisus – päästevõrgustikus ja kogu Eestis.”

Vabatahtlikke päästjad ühendava Päästeliidu juhi Piia Kallase sõnul on Ukraina suurim vara nende inimesed ning kogemus, millest on Eestil palju õppida. “Oleme Ukraina päästjatele viinud annetajate toel humanitaarabi sõja algusest, mille abi ja olemasolu saime ka sellel visiidil ise näha. Ukraina päästjad avaldasid tänu Eesti annetajatele märkimisväärse panuse eest nende toetamisel.”

Päästeamet on elanikkonnakaitse juhtasutus ning vastutab varjumise, ulatusliku evakuatsiooni, ohuteavituse ja inimeste kriisivalmiduse parandamise eest. Samuti on ameti vastutusel kohalike omavalitsuste ja sealsete kogukondade kriisivalmiduse kasvatamine.