Uus-Maleva sündmusel realiseerusid kõik riskid
Möödunud aasta detsembris toimus Uus-Maleva tänava kortermajas põleng, mille käigus said neli Lilleküla komando päästjat viga, neist kaks üliraskelt. Päästjad keskendusid elude päästmisele ning juhtunu analüüside järel selgus, et sündmusel realiseerusid kõik riskid. Professionaalne ning kiirelt tegutsev meeskond ja kvaliteetne kaitseriietus päästis üliraskelt viga saanud päästjate elud.
„Vaatamata sadadele harjutustundidele, tasemel tehnikale ja kogemustele on elav tuli endiselt vääramatu jõud. Päästjad võtavad sündmusele minnes inimeste elude päästmiseks alati väga suure riski. Me oleme kogu selle sündmuse sekundi haaval läbi võtnud, et aru saada, mis seal täpselt juhtus. Päästjad keskendusid elude päästmisele ning juhtunu analüüside järel selgus, et sündmusel realiseerusid kõik riskid. Tänu professionaalsele meeskonnale, kvaliteetsele kaitseriietusele ja väljaõppele pääsesid üliraskelt viga saanud päästjad eluga,” rääkis päästeameti peadirektor Margo Klaos.
Suitsulõhnast trepikojas teatati häirekeskusele kell 17.56, sündmuskohale sõitsid Lilleküla kutselise ja Kopli vabatahtliku komando päästjad. Esimene meeskond oli kohal vähem kui kolme minutiga ja minutiliste vahedega saabusid ka teised meeskonnad. Kohal oli kokku 14 päästjat.
Esiti ei olnud aru saada, millises korteris tulekahju võib olla, sest ei hoones sees ega väljaspool tulekahjule osutavaid väliseid tunnuseid ei olnud. Õige korter tehti kindlaks teiselt poolt maja akende vaatlusel. Seejärel sisenesid neli hingamisaparaatides päästjat korterisse.
“Korterisse sisenedes ei tundunud põlengugaaside kontsentratsioon kriitiliselt suur ja päästjad kasutasid tavapärast taktikat, muu hulgas ruumide ventileerimist. Õhuhapniku lisandumise tõttu aga aktiveerus tulekahju taas, temperatuur tõusis väga lühikese aja jooksul äärmiselt kõrgele ja leegid lõikasid magamistoas olnud päästjatel väljumistee ära,” selgitas päästeameti päästetöö osakonna nõunik Riho Sõmermaa.
Päästjad sattusid otsekontakti leekidega ja seda kuni paariks minutiks. Kuumuse tõttu pragunesid ka nende hingamisaparaatide voolikud ning neist lekkiv ülerõhuline õhk andis veel omakorda tulele jõudu juurde. “Olenemata sellest, et voolikusse tekkisid praod, aparaatide töö ei katkenud ning maskid töötasid kuni päästjad said abi,” selgitas Sõmermaa.
Päästjate kaitseriietus peab kaitsema 260 kraadi juures leegi eest kuni 10 sekundit ning 180 kraadise kuumuskiirguse eest kuni viis minutit. “Päästjad ei sisene reeglina lausleegis ruumidesse, sest see on liiga ohtlik. Kui hoone või ruum on lausleekides, siis esmalt jahutatakse seda keskkonda ja alles siis alustatakse pääste- ja otsingutöödega. Uus-Maleva sündmuse puhul saame nentida, et kaitseriietus ja varustus kaitses ka olukorras, kus varustuse komponentide kaitsevõime oli ületatud väga suurel määral. Kaitseriietus ja varustus tagas päästemeeskonna liikmete pääsemise,” ütles Sõmermaa.
Kuna tulekahju oli korteris põlenud ilmselt juba mõnda aega, siis kahjuks korteris olnud inimeste elu päästa ei õnnestunud.