Vastseliina päästjad said endale kauaoodatud uue komandohoone

Täna avati Võrumaal Vastseliina päästekomando uus hoone. Lindi läbilõikamiseks ulatasid abikäe siseminister Andres Anvelt, päästeameti peadirektori asetäitja Kairi Rikko ja Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi  (RKAS) arendusdirektor Timo Aarmaa. Hoonele ja seal tegutsevatele inimestele andis õnnistuse Vastseliina koguduse õpetaja Toivo Hollo.

Veel eelmisel kuul töötasid Vastseliina päästjad väga kitsastes oludes. Majas, mis oli ehitatud 1953. aastal, mida köeti ahjudega ja kus põrandaruumi oli 108 ruutmeetrit. Täna avatud uue depoohoone netopind ulatub 758 ruutmeetrini. Vaevata mahuvad garaaži kaasaegsemad päästeautod ja varsti lisandub muule tehnikale paat, tänu millele kasvab veepääste võimekus. „Viimase aastaga on mitu komandot saanud kaasaegsed, mugavad ja head töötingimused ning päästetehnika on uuenenud rohkem kui kunagi varem. See kõik on hädavajalik, aga kõige olulisem on inimene. Peame meie päästjaid hoidma ja neile väärilist palka maksma, mis on minu kui siseministri jaoks prioriteet,“ ütles siseminister Andres Anvelt. See on Eesti esimene kaasaegne päästekomando tüüphoone, mille eeskujul plaanitakse tulevikus rajada teisi päästekomando hooneid üle Eesti.

„Tänasest saab alguse uus ajajärk Vastseliina päästekomando ajaloos,“ ütles Päästeameti peadirektori asetäitja Kairi Rikko. „Loodame, et ruumikast komandost kujuneb piirkonna turvalisuse loomise koostöökeskus, kust omavalitsus ja kogukond saab innustust, et ühiselt ohutuskultuuri kasvatada.“ Rikko tõstis esile, et komandopealik Aivar Lai missiooniks on noorte päästealane harimine, kelle abil eeskätt muutub järjest reaalsemaks Päästeameti sõnastatud eesmärk – muuta Eesti 2025. aastaks sama turvaliseks kui praegu seda on Põhjamaad.

„Vastseliina päästekomando on Eesti esimene kaasaegne päästekomando tüüphoone. Tüüphoone tähendab parimat kasutusfunktsioonile vastavat lahendust, mille arhitektuur on kaasaegne, kõrgetasemeline ning arvestab ümbritsevat keskkonda. Kõige olulisem on, et heas koostöös valminud Vastseliina päästekomando päästjad said väärilise töökeskkonna, et keskenduda kogukonna turvalisuse tagamisele,“ ütles RKAS-i arendusdirektor Timo Aarmaa.

Vastseliina päästekomando asub Pritsumaja kinnistul Vastseliinas, mida iseloomustavad märksõnad funktsionaalsus, vastupidavus, kauakestvus ja energiasäästlikkus. Tegemist on 758 ruutmeetri suuruse suletud netopinnaga hoonega, mis arvestab tänapäevaseid vajadusi päästetööde teostamiseks ning vastab II grupi päästekomandode toimimiseks esitatavatele nõuetele. Riigi Kinnisvara AS-i juhitud Vastseliina päästekomando on Eesti esimene kaasaegne päästekomando tüüphoone, mille eeskujul plaanitakse tulevikus rajada teisi päästekomando hooneid üle Eesti. Komandohoone ideelahenduse „TUUR“ autoriks on arhitektuuribüroo Kavakava OÜ (autorid: Siiri Vallner ja Indrek Peil) ning ehitaja Semuehitus AS. Ehitustööde maksumus on 1 135 581 eurot pluss käibemaks.