Vormsi ja Hiiumaa ulatusliku rannikureostuse kriitilised alad said puhastatud

Eile ja täna toimunud suuremahuliste reostuskorjetööde käigus said nii Vormsi, kui Hiiumaa rannikualad suuremast reostusest puhtaks. Kohapealsete päästetööde juhi Hannes Aasma sõnul said vabatahtlike abil kõik planeeritud alad koristatud.

„Eile sai puhtaks Vormsi saare rannaala ja täna tehti suuremast masuudihulgast puhtaks kogu Hiiumaa kirderannik ja laiudki.“ Paraku jäi öösel tõusnud vee alla Kärdla ja Lehtma vaheline Tareste lahe karjamaa osa ja mõned väiksemad lõigud veel. „Neid alasid monitoorime tähelepanelikult edasi, sest sellelt alalt on tõenäoline leida masuuti, kui veetase taas alaneb,“ ütles Aasma.

Tänastel Hiiumaa koristustöödel osales ligikaudu 110 vabatahtlikku, kelle töid ja tegemisi koordineeris 20 Päästeameti töötajat. Päästetööde juht tänab kõiki hiidlasi ja appi tulnud mandriinimesi. „Suur heameel on, et inimesed tulid appi meie paradiisisaart masuudireostusest puhastama. Ilma vabatahtlike panuseta oleksid meie rannad jätkuvalt mustad ja suvi võibolla nii rõõmsalt ei tuleks. Täna tegid vabatahtlikud ära võimsa ja ulatusliku töö, et rannad saaksid puhtaks nii inimestele, kui loomadele.“

Lääne regionaalse staabi juhi Vaiko Vatsfeldi sõnul on nädala jooksul saarte rannikutelt kokku kogutud 6,1 tonni masuudijäätmeid, millest Hiiumaalt ca 2600 kilo ja Vormsilt ca 3500 kg. „Merevee tõusud ja tuule suunad võivad reostuse liikumist mõjutada ning jätkuvalt masuuditükke randa uhtuda, seetõttu võib rannaaladel tõenäoliselt veel mitmeid nädalaid leida reostuse jääke. Jätkame pidevat rannikuääre seiramist, et reostuskorjetöödega jätkata koheselt, kui tekib vajadus,“ kinnitas Vatsfeld. Inimesed, kes rannaalalt ka edaspidi reostuse jääke leiavad ja neid ära koristavad, palume teatada sellest riiginfotelefonile 1247. Masuudi kogumise konteinerid on jätkuvalt Kärdlas Hausma ujumissilla juures, Tahkuna tuletorni parklas, Lehtma sadama parklas ja Lõimastu parklas.

Päästeameti juhitava ulatusliku rannikureostuse likvideerimisega tegelesid ka Hiiumaa ja Vormsi vallad, Haapsalu linn ning Keskkonnaamet. Koristusaktsiooni toetasid Palade Põhikool, Politsei- ja Piirivalveamet, Kaitseliit, Eestimaa Looduse Fond, Keskkonnaagentuur ning TS Laevad OÜ.

Vormsi rannikule jõudis masuudireostus eelmisel nädalal ning liikus pühapäevaks lisaks Vormsile ka Hiiumaa rannikule. Kohalike omavalitsuste ja ametkondade koostöös alustati koheselt reostustõrjet, kuid saastuse ulatuslikkuse ja koristustööde keerukuse tõttu asus alates esmaspäevast sündmust juhtima Päästeamet. Tahke kütteõli Eesti vetesse jõudmise tekkepõhjus on veel selgumata, kuid ulatuslikult sai reostatud 50 kilomeetrit Hiiumaa ja 21 kilomeetrit Vormsi rannikut.