Avastusrajad

Avastusrajad on tore viis veetmaks oma vaba aega koos pere või sõpradega looduses ja tuletamaks meelde või kordamaks üle tarkusi, mis võivad olla heaks abimeheks õnnetuste ennetamisel.

Iga rada on keskmiselt 2-3 kilomeetrit pikk ning jalgsi võtab selle läbimine aega ligikaudu 1,5-2 tundi. Ülesandeid on võimalik lahendada nii eesti kui ka vene keeles ja teadmiste ring, millega avastusrajal kokku puutub, on lai.

Avastusraja läbijad kohtuvad nii tule- kui ka veeohutuse, elektri-, raudtee- ja liiklusohutuse kui ka internetiohutuse teemadega, samuti kontrollitakse raja läbija esmaabi andmise oskusi ning teadmisi vaimse tervise kohta, jagatakse matkatarkusi ja jagatakse juhtnööre, kuidas toimida siis, kui kohtate metsloomi.

Ohutusalase avastusraja läbimine on lihtne: selleks tuleb end registreerida mängijana keskkonnahariduse veebiaadressil https://keskkonnaharidus.avastusrada.ee/et/k/paasteamet#maps. Seal saab valida endale sobivas maakonnas paikneva meelepärase raja.

Radadele kaasa tasub võtta hea tuju, mugavad ja ilmastikule sobivad spordirõivad ning täis laetud nutiseade, millel on sisse lülitatud GPS-moodul.

Avastusradadel seigeldes tuleb meeles pidada siiski ohutust. Kuigi rada läbides tuleb aeg-ajalt jälgida kaarti ja kiigata nutiseadmesse, tuleb pilk hoida ka teel, et mitte sattuda liiklusohtlikku olukorda. Ohutus algab igaühest endast ja selle osas järeleandmisi teha ei tohi!

Ohutusteemalised avastusrajad on koostööprojekt, mille rajapunkte on aidanud küsimustega sisustada Päästeamet, Transpordiamet, Politsei- ja Piirivalveamet, Elektrilevi, Eesti Punane Rist, Keskkonnaamet, Operation Lifesaver Estonia (OLE), Kaitseliit ja MTÜ Peaasjad.

Avastusradu tutvustav video asub siin: https://www.youtube.com/watch?v=PPNquHFtsSg